Sztuka, chirurgia i transplantacja

Sir Roy Calne, światowej sławy pionier transplantacji, prezentuje w tej książce wyjątkowe połączenie sztuki i patosu chirurgii transplantacyjnej. Podobnie jak w przypadku wielu wyjątkowo utalentowanych chirurgów, Calne poczuł wczesną potrzebę rysowania i malowania, czego efektem była wspaniała kopia Balleriny Degasa, pokazana w tej książce. Artystyczny trening Calne a został wzmocniony, kiedy spotkał wielkiego szkockiego malarza Johna Bellany ego, który stał się jego pacjentem i otrzymał przeszczep wątroby. Wynikająca z tego przyjaźń i pomoc dydaktyczna pobudzały ambicje Calne do przedstawienia na płótnie napięć wysokiego napięcia związanych z przeszczepami. Dotykając swoich pacjentów i tego, co wycierpieli (włączając w to portrety), książka ta jako pierwsza prezentuje cud transplantacji w serii obrazów. Twory Calne a projektują intensywny strach i ból śmiertelnie chorych pacjentów oczekujących na transplantację. Przedstawia także triumf transplantacji u pacjentów, którzy wyzdrowiali. Calne skupia się na dramacie medycyny transplantacyjnej, przedstawiając portrety pionierów w tej dziedzinie. Poczynając od jego niezapomnianego Chwila prawdy , przedstawiającego własną salę operacyjną przed włożeniem nowej wątroby, obrazy te zapewniają wciągający widok transplantacji. Gestalt transplantera jest projektowany ze szczególną wrażliwością na obrazach pionierów. Obraz pacjenta z Pittsburgha czekającego na wątrobę pawiana doprowadza nas do czołówki obecnych badań w dziedzinie transplantacji. Malarstwo Calne ego u dzieci przed i po transplantacji jest szczególnie wzruszające. Któż mógłby zapomnieć o chorej, zmarnowanej, żółtaczce małej sześcioletniej dziewczynce i jej młodo-starej twarzy po transplantacji i wyzdrowieniu.
Obraz sztuki Calne a został zainspirowany klasyką i często myśli o sztuce w kategoriach wczesnego zainteresowania chirurgicznego anatomią. Zawiera ilustracje autorstwa da Vinci, Vesaliusa, Rembrandta, Goyi i Dürera, które zapewniają eleganckie i spójne tło dla jego własnej pracy. Żywy obraz Kahlo, który przedstawia niemal słyszalne westchnienie cierpienia, stanowi szczególnie imponujący preludium do jego pracy w transplantacji.
Jednym z kluczowych elementów jego książki jest głębokie osobiste zaangażowanie Calne a w jego pacjentów. Pragnął w szczególności dać pacjentom większą nadzieję na przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów pediatrycznych, którzy są tak pilnie potrzebujący opieki i przywiązania do ludzi w czasach niemal przytłaczającego stresu.
Jako kreatywny i produktywny malarz, ponieważ jest znanym chirurgiem, Calne zajmuje się kilkoma dodatkowymi obszarami zainteresowań. Jego obrazy Moneta Ogród w Givry , Semi-Nude i Game Bird zapewniają uderzającą mieszankę barw, które mówią same za siebie. Barwy i ekspresja w jego obrazie odzyskanego wojownika i strażnika z Tower of London po dwóch przeszczepach wątroby również należą do tej kategorii. Równie imponujący jest szkic walczącego byka z Walencji i podobnego do Van Gogha Omłot zboża na Bali . Interesujące jest także wyprawę Calne na azjatycką sztukę oraz jego wizerunki kormoranów wędkarskich w Chinach i japońskiej lalki, a także od chińskiego pisma, dodaj intrygujący wymiar do tej kolekcji.
Ta książka przedstawia eleganckie połączenie emocjonalnych trudów nowoczesnej dyscypliny chirurgicznej – transplantacji – z utalentowanym artystą obrazem stale zmieniającej się scenerii tego pola Nie tradycyjnie reprezentacyjne, sztuka Calne a nosi elementy prymitywne, z okazjonalnymi przebłyskami impresjonizmu. To, co Calnemu udało się zobrazować na płótnie, nie jest dokładnym obrazem każdego tematu. Raczej obrazy rzutują najskrytsze myśli, nadzieje i obawy zarówno pacjentów, jak i kolegów. Ta książka stanowi żywy przykład tego rodzaju serca i umysłu, które są niezbędne, aby osoba stała się świetnym chirurgiem transplantologiem – lub, jeśli o to chodzi, wielkim artystą. Z entuzjazmem polecam czytelnikom zaangażowanym na wszystkich poziomach opieki zdrowotnej. Jego wpływ jest uniwersalny, ponieważ zapewnia unikalny wgląd w poziom szlachetności, do którego ludzie mogą aspirować w czasach silnego stresu.
Felix T. Rapaport, MD
State University of New York w Stony Brook School of Medicine, Stony Brook, NY 11794

[więcej w: alprazolam, alpicort opinie, diklofenak ]
[patrz też: opuchnięte powieki górne, gęsta wydzielina z pochwy, alpicort opinie ]